Некляева и Статкевича выгнали с Окрестина

TUT.BY
25 марта 2018, 22:46
Фото: Александр Васюкович, TUT.BY
Политиков Владимира Некляева и Николая Статкевича, активистов Евгения Афнагеля, Максима Винярского, Вячеслава Сивчика и Леонида Кулакова, которых задержали накануне Дня Воли, отпустили с ЦИП на Окрестина. Об этом сообщил блогер Эдуард Пальчис и подтвердил TUT.BY сам Некляев.

— Нас амаль выгналі з Акрэсціна, — смеется Владимир Некляев. — Ніхто нічога не тлумачыў. Інтуітыўна я здагадваўся, што так можа быць. Я не хацеў адтуль сыходзіць, як і Статкевіч. І не таму, што там так добра, а таму што гэта ўжо адкрытая бравада рэжыму: мы робім, што хочам, нам закона няма, мы самі закон. І яшчэ такая штука, што мне прысудзілі 10 сутак, чацвёра я адседзеў, яшчэ 6 вісяць. Я таму і не хацеў сыходзіць з Акрэсціна, хацеў адсядзець усё разам, бо цяпер ёсць рызыка, што ў любы момант мяне зноў могуць забраць.

Политик объясняет, что все задержанные не были против концерта, но выступали за политическую составляющую акции на 25 марта.

— Тое, што адбылося 100 год таму, гэта ж не канцэрт быў. Гэта была вялікая гістарычная дзея, людзі, якія на гэта пайшлі, яны героі, — говорит Некляев. — У памяць іх мы і хацелі зрабіць гэтую палітычную дзею. І нічога тут не пагражала ні рэжыму, ні ўладзе. Але ў яе [улады] была задача разламаць палітычную апазіцыю, чаго яна і дасягнула. Каб не было вось гэтага расколу, каб частка апазіцыі не здрадзіла тым людзям, якія ахвяраваўшы сабой заклалі асновы БНР, і настаялі на сваім, было б у нас і шэсце, і канцэрт, і была бы больш менш адзіная апазіцыя. А так выйшла, што выйшла.

Напомним, 20 марта Мингорисполком ответил отказом на все заявки о проведении шествия 25 марта. Заявители — представители ряда организаций, входящих в Белорусский национальный конгресс, передали в исполком письмо от Николая Статкевича, в котором он заявил, что все равно выйдет 25 марта на шествие.

21 марта были задержаны активисты, входящие в оргкомитет по празднованию 100-летия БНР, которые ранее заявляли, что пойдут на шествие: Вячеслав Сивчик, Максим Винярский и политик Владимир Некляев. Их арестовали на 10, 5 и 10 суток соответственно и увезли в ЦИП на Окрестина.

22 марта были задержаны активисты Леонид Кулаков и Евгений Афнагель. Они также получили 10 суток ареста.

25 утром задержали Николая Статкевича, он получил 10 суток, но также уже вышел на свободу.
Заметили ошибку? Пожалуйста, выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Дорогие читатели, не имея ресурсов на модерацию и учитывая нюансы белорусского законодательства, мы решили отключить комментарии. Но присоединяйтесь к обсуждениям в наших сообществах в соцсетях! Мы есть на Facebook, «ВКонтакте», Twitter и Одноклассники
•   UDFНовостиПолитика ❯ Некляева и Статкевича выгнали с Окрестина